google-site-verification=AY-tJ9PPEXgPsbvS60EB6o_IKsbRpMoPiWxcZxdxsQA

Bitki Çayları ile Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek

September 19, 2019

Bitki Çayları ile Bağışıklık ( immün ) Sistemini Güçlendirmek Dr. Pınar Akan | Doktorundan Dinle

 

Bağışıklığımızı yüksek tutmak önemli. Yardımcı bitkisel çayları Dr.Pınar Akan anlatıyor.

Kış mevsiminde soğuk havalarla birlikte hastalıklar da sık sık kapıyı çalıyor. Vücut direncinin azalmasıyla birlikte soğuk algınlığı ve gribe yakalanma riski de artıyor. Dünyanın en önemli sağlık sorunlarından kabul edilen enfeksiyon hastalıklarına karşı yeterli ve dengeli beslenerek bağışıklığı kuvvetlendirmek mümkün. Gün içerisinde tüketeceğiniz bazı bitki çayları ile bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirebilirsiniz.

 

Ekinezya Çayı

Ekinezya, özellikle kışın yaygın görülen soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonların semptomlarının tedavisi için kullanılabilen şifalı bir bitkidir. Ekinezya çayı, grip ve nezleden kaynaklanan ağrıları hafifletir. İçeriğinde bulunan vitamin, mineral ve antioksidanlar sayesinde üst solunum yolları, vajinal enfeksiyonlar, migren, anksiyete gibi birçok hastalığın gelişmesini engeller. Ekinezya, çok faydalı bir bitki olmasına rağmen dikkatli tüketilmesi gerekir. Diyabet, karaciğer ve böbrek sorunları olan kişilerin doktorlarına danışmadan ekinezya veya çayını tüketmemesi gerekir. Ekinezyanın içerdiği vitamin ve mineraller Ekinezya bitkisinde bakteri, mikrop, virüslere karşı oldukça etkili pek çok vitamin, mineral ve antioksidanlar olduğu bilinmektedir. Bunlar; bakır, demir, magnezyum, kalsiyum, sodyum, protein, yağ asitleri, A vitamini, B2, C vitamini ve E vitaminidir.

Yeşil Çay

Antioksidan deposu yeşil çay, içeriğindeki polifenol bileşikler sayesinde vücut direncini artırır ve kanserden korur. En yüksek faydayı sağlayabilmek için yeşil çayı 2-3 dakikadan fazla demlemeyin. Kafein içeriği fazla olduğundan dolayı günlük 2 fincandan fazla tüketmeyin.

Zencefil Çayı

Zencefil eski çağlardan günümüze çok sık tüketilen bir besin. Vücudu sıcak tutar ve organlarda özellikle akciğer ve sinüslerde toksin birikimine engel olur. Lenf sisteminin temizlenmesine de yardımcı olarak enfeksiyon riskinin artmasını engeller. Öksürüğe, boğaz yanması, mide bulantısı ve gribal enfeksiyona faydalı olan zencefil çayı kış aylarında iyi bir alternatif.

Ihlamur Çayı

Kışın sık sık rastlanan viral üst solunum yolu enfeksiyonlarında gelişigüzel antibiyotik kullanmak son derece sakıncalı. Onun yerine bol bol ıhlamur için, ıhlamurun çiçek kısmını kullanın. Ancak aynı ıhlamuru gün boyu birkaç kez ısıtıp, üzerine su çekip kullanmak yerine her defasında yeni baştan demlemeye ve uzun süre kaynatmamaya dikkat edin.

Ada Çayı

Kuru öksürüğü hafifleten ve soğuk algınlığından koruyan ada çayı, zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlayarak enfeksiyon riskini azaltıyor, karaciğeri temizliyor. Üstelik ada çayı gargarası boğaz iltihaplanmasına da iyi geliyor. Fakat hamile ve emziren kadınların yan etkilerinden dolayı tüketmemesi gerekiyor. Ada çayının normalde de sürekli olarak 2 haftadan fazla tüketiminden kaçınılmalı.

Kuşburnu Çayı

İçerisindeki yüksek C vitamini nedeniyle doğal bir antioksidan olan kuşburnu çayı bağışıklık sistemini güçlendirir. Günde iki fincan tüketilecek kuşburnu çayı gribal enfeksiyonlardan korunmak için iyi bir alternatiftir. Bitki çayları, içerisine bal ve tarçın eklenerek hem daha lezzetli hale getirilebilir hem de boğazı yumuşatmak ve öksürüğü azaltmak için fayda sağlanabilir.

 

Kanalımıza abone olmak için : https://www.youtube.com/channel/UCXv8...

Bize ulaşabileceğiniz sosyal medya ve web adresimiz;

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Tanıtılan Yazılar

Döngüsel Ketojenik Diyet Nedir?

October 31, 2018

1/8
Please reload

Son Paylaşımlar

September 19, 2019

December 31, 2018

December 31, 2018

November 7, 2018

November 7, 2018

Please reload

Arşiv
Please reload

Etiketlere Göre Ara