google-site-verification=AY-tJ9PPEXgPsbvS60EB6o_IKsbRpMoPiWxcZxdxsQA

Prostat nedir ?

November 7, 2018

Prostat çok önemli bir organdır. Sadece erkeklerde bulunan, 10 - 15 gram ağırlığında bir organdan bahsediyoruz. Kestane büyüklüğünde gibi tarif edilebilir.

Temel 2 fonksiyonu var:

Birincisi ortasından geçen idrar yolunu kapatmak ve açmak şeklinde bir görev.

İkincisi de ürettiği meniyi dışarıya boşaltarak cinsel fonksiyonlara katkıda bulunmak. 

 

İdrar tutma ve yapma fonksiyonları son derece önemli fonksiyonlardır. Prostat normalde kapalı durarak hep idrarı tutmamızı sağlar. Erkekler olarak bizim fonksiyonlarımızı böyle görür. Üzerindeki mesane de idrarı depolamak için gevşek duran bir içi boş bir organ şeklinde kabul edilebilir. İdrar yapımı durumunda sosyal ortam müsaitse, örneğin tuvalette idrar yapma şartları uygunsa, prostata beyin ‘açılabilirsin’ komutu verir, prostat açılır, mesane de çevresindeki kaslar vasıtasıyla kasılarak içindekini tazyikli bir şekilde dışarıya boşaltır. Bu boşaltım fazıdır. Sonrasında prostat gere kapanarak idrar tutma başlar ve mesane de gevşek kalarak olabildiğince idrarı depolamaya çalışır. Bu koordine çalışma son derece önemlidir. Dikkat edersiniz erkekler idrar tutmak için özel bir gayret sarf etmezler, sürekli kapalı duran prostat sayesinde tutarlar ama elastik bir organ olması nedeniyle de çok iyi açılabilme özelliği vardır. Zaman içerisinde her erkekte ortaya çıkan mesela prostat büyümesi gibi meseleler, işte bu idrar yapma fonksiyonlarında biraz sıkıntı doğurabilir. Şöyle ki; idrarın büyümüş olan organın içinden tıkanması gibi bir durum söz konusu olabilir, bu da idrar yapmamızı zorlaştırabilir. Erkeklerin idrar yapmasında ikinci bir fonksiyonu olan bir kas daha var, ‘sfinkter’ adı verilen bir kas. Bu da idrar yolu boyunca prostatın altında duran, tamamen isteğimizle çalışan bir kas şeklinde, yuvarlak bir kastır, istediğimizde kapatabiliriz, istediğimiz açabiliriz. Yani idrarımızı yaparken tutmak istiyor isek, farz edin ki kişi idrarını yapıyor pisuarda ve bu arada bir erkek geldi ve tutmak istedi. Bu durumda prostatı değil de isteğe bağlı çalışan ikinci kasla idrarımızı tutarız. Tıpkı kolumu kaldırırken kullandığım kasları koordine edebilmem gibi, istemli çalışan bir kastır, istediğim zaman gevşetip tekrar idrar yapmaya devam ederiz. Ama bu kasın dışında gerçekten idrar tutma prostatta gerçekleşen bir olaydır. Bu daha sonraki ameliyatlar için de çok önemlidir, ihtiyaç olduğunda prostatın tamamı alındığında insan nasıl idrarını tutabiliyor diye düşünülebilir. Tutacak başka mekanizma yoktur, o küçük kasın kuvvetlenmesi sayesinde tutabiliriz. 

 

Prostatın ikinci bir görevi cinsel temas sırasında meniyi oluşturmaktır. Spermler meninin %1,5 luk kısmını oluşturur ve yumurtalıklardan gelirler. Meninin kalan %98,5 luk bölümü prostatın oluşturduğu bir bir sıvıdır ve bunlar genellikle testisin oluşturduğu spermlerin hareket kabiliyeti kazanması için, beslenmeleri için lazım olan bazı maddeleri ve kayganlığı ihtiva ederler. Bunu da çok ilginç bir sıvı diye tarif edebilirim, şöyle ki; bir boşalma gerçekleşirse şayet, prostattan gelen meni bir jel kıvamında bir sıvıdır, yaklaşık 20 dakika içerisinde su kıvamına kadar incelir. Bunu da prostatın ürettiği meninin içerisinde bulunan enzimler sayesinde yapabiliyor, akışkan bir sıvı halinde olsun ki içinden spermler hareket edebilsinler ve kadındaki yumurtayı gidip bulup dölleyebilsinler. Yani prostat çeşitli fonksiyonları içinde barındıran karmaşık bir organdır. Bir nevi trafik polisi gibidir. İdrara ‘geç’ der, meniye ‘dur’ der,  meniye ‘geç’ der, idrara ‘dur’ der. Prostatı, üzerinde mesane ve testislerden gelen yolların direkt prostata açıldığı kanallarla beraber düşünürseniz, yumurtalık kanallarından gelen meninin dışarıya gitmesi ama yukarıya mesaneye de kaçmaması gerekir. Aynı şekilde mesaneden gelen idrarın da dışarıya atılması sırasında yumurtalıklara kaçmaması gerekir. Tüm bu trafiği prostat ayarlar. 

Prof.Dr. Oğuz Acar’ın Doktorundan Dinle Youtube kanalındaki ilgili videosundan derlenmiştir.

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Tanıtılan Yazılar

Döngüsel Ketojenik Diyet Nedir?

October 31, 2018

1/8
Please reload

Son Paylaşımlar

September 19, 2019

December 31, 2018

December 31, 2018

November 7, 2018

November 7, 2018

Please reload

Arşiv
Please reload

Etiketlere Göre Ara