google-site-verification=AY-tJ9PPEXgPsbvS60EB6o_IKsbRpMoPiWxcZxdxsQA

Kalp Krizi

November 7, 2018

Kalp damar hastalığı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en önemli ölüm sebeplerinden bir tanesidir. En önemli gördüğümüz hastalık türevi de kalp krizidir.

 

Kalp krizi aslında birçok risk faktörüne bağlı olarak oluşan, halkın kireçlenme dediği, damarların duvarının tutulduğu, kireç ve yağ birikmesi sonucu daralan damarın birden pıhtı ile tıkanması sonucu oluşan bir süreçtir. Maalesef katastrofik yani çok önemli sonuçları olabilmektedir. Onun için özellikle bildiğimiz faktörler üzerinden gidersek, en önemlisi ailesinde kalp krizi olan ya da kalp damar hastalığı olan, kendisinde şeker hastalığı, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol gibi risk faktörleri olan hastaları yani hastalık adaylarını düzenli olarak tarama tetkik etmek önemlidir. Çünkü kalp krizi genelde ani olur ve ölümcül olabilir. Önceden tanı koymak, daralmış damarı tedavi etmek bu sürecin önüne geçebilir. 

 

Kalp krizi zamanda tedavi edilmezse en önemli hasar olarak tabi kalbimizde hasar bırakacaktır. Kalbimizin temel görevi damarlar içindeki kanı tüm vücuda pompalamaktır. Bu temel görevini yapabilmesi için kendisinin iyi beslenmesi lazım. Kalp krizi esas itibariyle kalbin kendisini besleyen damarların tam olarak tıkanması nedeniyle oluşur. Dolayısıyla hangi bölgeyi besleyen damar tıkalıysa o bölgede kalıcı hasar oluşur. O sebeple kalp krizi esnasında hastanın belirli bir süre içerisinde hastaneye götürülmesi ve doğru tedavi edilmesi çok önemlidir. Çünkü aşağı yukarı 6 saat gibi bir süremiz var. 6 saat içinde müdahale edilirse kalp krizinin kalıcı hasarları önlenmiş olur. Eğer bu süre geçilirse o zaman hangi damar bölgesi tıkanıyorsa o bölgede kalıcı hasar oluşur. Bu kalıcı hasar dediğimiz şey kalbin tamamen kasılmasını kaybetmesi o dokunun ölmesi anlamına gelir ki bu da ileride kalp yetersizliği gibi çok uzun, hem hastayı hem tıbbi kurumları çok meşakkatli süreçlere sokar. Aynı zamanda ritim bozukluğu gibi ölümcül sonuçları olabilir, bir takım pil operasyonları gibi sağlık açısından yük getirecek operasyonları beraberinde getirebilir. Kalp nakli dahi gerekebilir.

 

Prof.Dr. Nihat Özer’in Doktorundan Dinle Youtube kanalındaki ilgili videosundan derlenmiştir.

 

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Tanıtılan Yazılar

Döngüsel Ketojenik Diyet Nedir?

October 31, 2018

1/8
Please reload

Son Paylaşımlar

September 19, 2019

December 31, 2018

December 31, 2018

November 7, 2018

November 7, 2018

Please reload

Arşiv
Please reload

Etiketlere Göre Ara