google-site-verification=AY-tJ9PPEXgPsbvS60EB6o_IKsbRpMoPiWxcZxdxsQA

Kıkırdak Erimesi Nedir?

November 7, 2018

Kıkırdak erimesi halk arasında çok yaygın olarak tartışılan ve kullanılan bir terim. Aslında erime kelimesini kullanmak doğru değil, daha çok kıkırdağın su alıp verme özelliğinin bozulması dizdeki hastalıkları ve ağrıların çoğunluğunun sebebini oluşturuyor. 

 

Dizdeki kıkırdağın bozulmasının ana nedeni genelde geçirilmiş olan bir travmaya bağlıdır, bu  çocukluk çağında olabilir veya daha ileri yaşlarda da olabilir.  Bunun yanı sıra bizim kendi yaptığımız işlerden kaynaklanabilen, ağır taşımaktan, diz üstünde iş yapmaktan, kaportacı veya bir fayans tamircisinin yaptığı şekilde dizi yere koyarak veya ev hanımlarında yerleri sürekli silme merakı olanlarda çok daha sık rastlanan bir bozukluk. 

 

Kıkırdak çok özellikli bir malzeme. Yaklaşık 1 yaşından sonra kıkırdak hücrelerimiz kendilerini yenileyemiyorlar. Yenileyememe özelliği nedeniyle her hangi bir hasar olması durumunda o bölgedeki alan tamamen bozuk kalıyor.  

 

Eklemlerimiz çok dayanıklı. Üzerine gelen yükleri kendi kaslarımızın kuvveti kadar emiyorlar ve yukarıya doğru naklediyorlar. Kıkırdağın bozulması diz içinde bazı reaksiyonlara sebep oluyor. Genelde diz eklemi etrafında ağrıya duyarlı, kapsül dediğimiz zarın ağrılı hale geçmesine sebep oluyor. En sık gördüğümüz sıkıntılardan bir tanesi kıkırdağın bozulmasından sonra diz kapağı arkasında özellikle bir ağrılı bölge oluşması. Bunlar bizim karşılaştığımız bozukluklarının çok büyük bir bölümünü oluşturuyor. 

 

Daha sonraki sıklıklar da kıkırdağın yere basan kısımlarında, dizin iç kısmı ağırlıklı olmak üzere ortaya çıkıyor. Bunun en önemli sebebi de genelde genetik geçiş olarak kendi leğen kemiği yapımızın, Türk insanında özellikle, biraz daha geniş olması. Bunun sonucunda da ayakta durduğumuzda kendi vücut yükümüzün dizin iç tarafına doğru meyletmesi. Bununla birlikte biz normal kilomuzun da üzerinde olursak, dize kendi karşılayabileceği yükün çok üzerinde bir yük geldiği için bir kıkırdak bozukluğu oluşuyor.

 

Daha az rastlanan bazı sebepler de yaş ilerledikçe eklemlerdeki bozulmaların, osteo artrit dediğimiz eklem kıkırdak bozulması ile giden ‘yaşlanma romatizması’ adıyla halk arasında anılan veya gerçek olarak vücut hücreleriyle eklemlere saldıran iltihaplı romatizma ile oluşan bozukluklar görülüyor. Bunların dışında daha az sayıda yer alan bir grupta da mekanik bozukluklar olarak adlandırdığımız kişinin bacağının ‘obeign’ dediğimiz veya ‘pergel bacak’ veya ‘X bacak’ olarak yer alması da dizde yaş ilerledikçe kıkırdağın erkenden bozulmasına yol açan sebepler.

 

Doç.Dr. Kaya Akan’ın Doktorundan Dinle Youtube kanalındaki ilgili videosundan derlenmiştir.

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Tanıtılan Yazılar

Döngüsel Ketojenik Diyet Nedir?

October 31, 2018

1/8
Please reload

Son Paylaşımlar

September 19, 2019

December 31, 2018

December 31, 2018

November 7, 2018

November 7, 2018

Please reload

Arşiv
Please reload

Etiketlere Göre Ara