google-site-verification=AY-tJ9PPEXgPsbvS60EB6o_IKsbRpMoPiWxcZxdxsQA

KETOJENİK DİYET

November 5, 2018

 

Tıp dünyasında sporcuların da denediği yeni bir diyet. Aslında epilepsili çocuklarda denenmiş ve başarılı sonuçlar alınmış bir diyettir.  Maksadı beyninin aşırı elektrik aktivitesini durdurmak için yağlardan faydalanmaktır. Yüksek oranda yağ kullanılınca epilepsi ataklarının durduğunu gören araştırmacılar, vücudun elektrik sisteminin bu yağ nedeniyle desteklendiğini görmüşler. 

 

Bu arada kesinlikle karbonhidrat kullanılmadığı gibi protein de azaltılıyor ve neredeyse enerji alımının % 50’si yağdan sağlanıyor. Aslında tadı çok güzel olmayan bir diyet fakat denemeye değer. Bu diyette vücuda sabah, öğlen ve akşam, yani günde en az üç kere,  %50 yağ verdiğiniz takdirde, vücudunuz ‘ketoz’ dediğimiz bir duruma giriyor. Nedir ketoz ? Ağzınızın çok aç kaldığınızda koktuğunu bilirsiniz, o durum oluşuyor, yani keton cisimcikleri oluşmaya başlıyor. Karbonhidrat bulamayan vücut ikincil bir form olan, beynin kullandığı asetona benzeyen cisimcikler üretmeye başlıyor ve bunun enerjisi ile çalışıyor. Bu noktada da zayıflama başlıyor. 

 

Normalde beynin sadece şekerle beslendiğini düşünürdük, bilirdik ama tıpta diyabetli hastalar komaya girdiğinde keton üretir ve onu kullanırlar. Vücudumuz da bundan yararlanarak yani keton kullanarak kendisini enerji ile beslemeye başlıyor. Bu noktada şiddetli bir zayıflama başlıyor. Biz de bunu obezitede de kullanabiliyoruz, epilepside de kullanabiliyoruz. Dilerseniz bir gün deneyebilirsiniz. Keton oluşup oluşmadığını ölçmenin yolları var ama en kolay yöntemi ağız kokusu olup olmadığına bakmaktır. 

 

Ketojenik diyet yalnızca kısa bir süre yapılır. Zayıfladıktan sonra normal bir paleo diyeti yani taş devri diyeti veya aralıklı oruç diyeti de denilen ‘intermittent fasting’ e ya da yediklerinize dikkat edeceğiniz normal bir diyete devam edilebilir.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Tanıtılan Yazılar

Döngüsel Ketojenik Diyet Nedir?

October 31, 2018

1/8
Please reload

Son Paylaşımlar

September 19, 2019

December 31, 2018

December 31, 2018

November 7, 2018

November 7, 2018

Please reload

Arşiv
Please reload

Etiketlere Göre Ara