google-site-verification=AY-tJ9PPEXgPsbvS60EB6o_IKsbRpMoPiWxcZxdxsQA

9 Yaşlanma Karşıtı Gıda

October 25, 2018

 

Araştırmacılar, meyve ve sebzeleri yemenin, mat ciltler ve ince çizgilerle savaşmanın en güvenli ve en sağlıklı yolu olduğu sonucuna varmışlardır. Parlamaya hazır mısın? İçeriden gelen bir parıltı için vücudunuzu besleyen en iyi yaşlanma karşıtı gıdalardan 10'u burada.

 

1. Su teresi

Su teresi , besleyici-yoğun nemlendirici yapraklı yeşil, mükemmel bir kaynaktır:

 • kalsiyum

 • potasyum

 • manganez

 • fosfor

 • A, C, K, B-1 ve B-2 vitaminleri içerir.

 

Su teresi bir iç deri antiseptik gibi davranır ve vücudun tüm hücrelerine dolaşımı ve dolaşımını artırır, bu da cildin daha iyi oksijenlenmesine neden olur. A ve C vitaminleri içeren , su teresinin içindeki antioksidanlar, zararlı serbest radikalleri nötralize ederek ince çizgileri ve kırışıklıkları uzak tutar.Bu lezzetli yeşil, bağışıklık sistemini güçlendirebilir (bir hücre çalışmasında), sindirime yardımcı olur ve iyot içeriğinden dolayı tiroid desteği sağlayabilir.

 

2. Kırmızı dolmalık biber

Kırmızı biber,  antioksidanlarla yüklüdür. Kollajen üretimi için iyi olan yüksek C vitamini içeriğine ek olarak - kırmızı biberler, karotenoidler olarak adlandırılan güçlü antioksidanlar içerir.

 

Karotenoidler, birçok meyve ve sebzede gördüğünüz parlak kırmızı, sarı ve turuncu renklerden sorumlu bitki pigmentleridir. Çeşitli iltihap önleyici özelliklere sahiptirler ve güneşin zarar görmesine, kirlenmeye ve çevresel toksinlere karşı cildin korunmasına yardımcı olabilirler.

 

 

 

3. Papaya

Papaya, cildin elastikiyetini arttırmaya ve ince çizgi ve kırışıklıkların görünümünü en aza indirmeye yardımcı olabilecek çeşitli antioksidanlar, vitaminler ve mineraller açısından zengindir. Şunları içerir:

 • A, C, K ve E vitaminleri

 • kalsiyum

 • potasyum

 • magnezyum

 • fosfor

 • B vitaminleri

 Papayada bulunan geniş antioksidanlar, serbest radikallerin zarar görmesine yardımcı olur ve yaşlanma belirtilerini geciktirebilir. Papaya ayrıca, doğanın en iyi anti-enflamatuar ajanlarından biri olarak çalışarak ek anti-aging faydaları sağlayan papain adı verilen bir enzim de içerir. Birçok peeling ürününde de bulunur.

 

Evet, papaya (ya da papain içeren ürünlerden) yemek, vücudunuzun ölü cilt hücrelerini dökmesine yardımcı olabilir ve sizi canlı, canlı bir cilde bırakır!

 

Denemek için: Kahvaltıda papaya büyük bir tabakta taze limon suyunu gezdirin ya da bir sonraki gece için evde bir papaya maskesi yapın!

 

4. Yaban mersini

Yaban mersini, A ve C vitaminlerinin yanı sıra, antosiyanin denen, yaşa meydan okuyan bir antioksidandır. Bu yaban mersini derin, güzel mavi renk verir.

 

Bu güçlü antioksidanlar, güneşin, stresin ve kirliliğin neden olduğu hasarın cildin, enflamatuar yanıtı hafifleterek ve kolajen kaybını önleyerek koruyabilmesine yardımcı olabilir.Denemek için: Bu lezzetli, düşük şekerli meyveyi bir sabah yüzüne veya meyve tabağına atın ve güzelleştirici bir yumruk atmasına izin verin!

 

 

5. Brokoli

Brokoli bir anti-inflamatuar, anti-aging güç paketidir:

 • C ve K vitaminleri

 • çeşitli antioksidanlar

 • lif

 • folat

 • lutein

 • kalsiyum içerir.

Vücudunuzun C vitamini, kollajen üretimi için, ciltte kuvvet ve elastikiyet veren ana proteine ​​ihtiyacı vardır.Denemek için: Hızlı bir atıştırma için brokoli ham yiyebilirsiniz, fakat zamanınız varsa, yemeden önce hafifçe buharda pişirebilirsiniz. Kömür ısırmasından pesto soslarına kadar, brokoli pişirme aslında vücudunuz için daha fazla sağlık yararı sağlar.

 

DİĞER GENÇLİK FAYDALARI

Besin luteini, beynin hafıza fonksiyonunun yanı sıra K vitamini ve kalsiyum (kemik sağlığı ve osteoporozun önlenmesi için gerekli olan) korunmasına bağlanmıştır. 

 

6. Ispanak

Ispanak süper hidratlanır ve tüm vücudu oksijenlendirmeye ve yenilemeye yardımcı olan antioksidanlarla doludur. İçindekiler;

 • A, C, E ve K vitaminleri

 • magnezyum

 • bitki bazlı heme demir

 • lutein

 

Bu çok yönlü yapraklı yeşilin yüksek C vitamini içeriği, cildi sıkı ve sıkı tutmak için kolajen üretimini arttırır. Ama hepsi bu değil. Sağladığı A vitamini güçlü ve parlak saçları teşvik edebilirken, K vitamininin hücrelerde enflamasyonu azaltmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir.

 

 

 

7. Kuruyemiş

Birçok kuruyemiş(özellikle badem), cilt dokusunu onarmaya, cildin nemini korumasına ve cildin zararlı UV ışınlarından korunmasına yardımcı olabilecek büyük bir E vitamini kaynağıdır. Cevizler, yardımcı olabilecek anti-inflamatuar omega-3 yağ asitlerini bile içerir:

 

cilt hücre zarlarını güçlendirmek

güneş hasarına karşı koruyun

doğal yağ bariyerini koruyarak cilde güzel bir parlaklık verir.

Denemek için: Salataların üzerine bir parça fındık serpin ya da bir atıştırmalık olarak bir avuç yemek yiyin. 

 

 

8. Avokado

Avokadolar, yumuşak ve esnek bir cildi destekleyen iltihapla savaşan yağlı asitlerde yüksektir. Bunlar ayrıca, yaşlanmanın olumsuz etkilerini önleyebilecek çeşitli temel besinleri içerir:

 

vitaminler K, C, E ve A

B vitaminleri

potasyum

Avokadodaki A vitamini içeriği yüksek, cildimizi parlak ve ışıltılı bir cilde bırakarak ölü deri hücrelerini dökmemize yardımcı olabilir. 

 

 

Denemek için: Bir avokadoyu salataya, güler yüze atın ya da sadece bir kaşıkla yiyin. Sadece bir avokado yemenin tüm yollarını denediğini sandığın zaman, 23 tane daha aldık. Ayrıca, enflamasyonla savaşmak, kızarıklığı azaltmak ve kırışıklıkların önlenmesine yardımcı olmak için inanılmaz bir nemlendirici maske olarak topikal olarak deneyebilirsiniz!

 

9. Nar taneleri

Narlar şifalı bir şifalı meyve olarak yüzyıllardır kullanılmıştır. Yüksek C vitamini ve çeşitli güçlü antioksidanlar, narlar vücudumuzu serbest radikallerden koruyabilir ve sistemimizdeki inflamasyon seviyelerini azaltabilir.

 

Bu sağlıklı meyveler ayrıca, ciltte kolajenleri korumaya yardımcı olan ve yaşlanma belirtilerini yavaşlatan punicalaginler adı verilen bir bileşik içerir.

Denemek için: Bu tatlı küçük mücevherleri, yaşlanma karşıtı bir tedavi için bir bebek ıspanaklı cevizli salataya serpiştirin!

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Tanıtılan Yazılar

Döngüsel Ketojenik Diyet Nedir?

October 31, 2018

1/8
Please reload

Son Paylaşımlar

September 19, 2019

December 31, 2018

December 31, 2018

November 7, 2018

November 7, 2018

Please reload

Arşiv
Please reload

Etiketlere Göre Ara