google-site-verification=AY-tJ9PPEXgPsbvS60EB6o_IKsbRpMoPiWxcZxdxsQA

DASH Diyeti Nedir?

October 21, 2018

 

 

DASH Diyet Nedir?

DASH, hipertansiyonu önlemek veya tedavi etmek, kalp hastalığı riskini azaltmak  için önerilen bir diyettir.

 

DASH diyeti, meyveler, sebzeler, tam tahıllar ve yağsız etlere odaklanmaktadır.

 

Diyet, araştırmacılar veganlar ve vejeteryanlar gibi bitki temelli bir diyet uygulayan kişilerde yüksek tansiyonun daha az yaygın olduğunu fark ettikten sonra yaratıldı 

 

Bu nedenle DASH diyeti, meyveler ve sebzeleri vurgularken, tavuk, balık ve fasulye gibi bazı yağsız protein kaynaklarını içerir. Diyette kırmızı et, tuz, ilave şeker ve yağ oranı düşüktür.

 

Diyette Ne Yenir?

 

Tam Tahıllar: Tam tahıl örnekleri arasında tam buğday veya tam tahıllı ekmekler, tam tahıllı kahvaltılık gevrekler, kahverengi pirinç, bulgur, kinoa ve yulaf ezmesi yer alır.

 

Sebzeler: Tüm sebzelere DASH diyetinde izin verilir.

 

Meyve: DASH yaklaşımını takip ediyorsanız, çok fazla meyve yiyor olacaksınız. Yediğiniz meyvelerin örnekleri arasında elma, armut, şeftali, çilek ve ananas ve mango gibi tropikal meyveler yer alır.

 

Süt Ürünleri: Günde 2–3 Porsiyon

 

Süt Ürünleri :DASH diyetindeki süt ürünleri yağ oranı düşük olmalıdır.

 

Et: Ara sıra kırmızı et  yemeye çalışın - haftada bir veya iki defadan fazla olmamalıdır.

 

Kuruyemiş, Tohum ve Bakliyat: Bunlar arasında badem, yer fıstığı, fındık, ceviz, ayçiçeği tohumu, keten tohumu, barbunya fasulyesi, mercimek ve bezelye yer alır.

 

Yağlar ve Yağlar: DASH diyeti bitkisel yağları diğer yağlara karşı tavsiye eder. Bunlar margarinler ve kanola, mısır, zeytin veya aspir gibi yağları içerir. Ayrıca az yağlı mayonez ve hafif salata sosu tavsiye eder.

 

Şeker: Şekerler DASH diyetinde minimum düzeyde tutulur, 

 

 

DASH Diyetinin Başka Ne Faydası Var?

 

Kanser riskini azaltır: Son zamanlarda yapılan bir derleme, DASH diyeti uygulayan kişilerin kolorektal ve meme kanseri de dahil olmak üzere bazı kanserlerin daha düşük risk altında olduğunu göstermiştir 

Metabolik sendrom riskini azaltır: Bazı çalışmalarda DASH diyetinin metabolik sendrom riskini% 81'e kadar azalttığı belirtilmektedir.

Diyabet riskini azaltır: Diyet düşük tip 2 diyabet riski ile bağlantılıdır. Bazı çalışmalar insülin direncini de artırabildiğini göstermektedir.

Kalp hastalığı riskini azaltır: Kadınlarda yapılan son bir derlemede, DASH benzeri bir diyetin ardından% 20 daha düşük kalp hastalığı riski ve% 29 daha düşük inme riski ile ilişkili bulunmuştur 

Bu koruyucu etkilerin çoğu, diyetin yüksek meyve ve sebze içeriğine atfedilir. Genel olarak, daha fazla meyve ve sebze tüketmek hastalık riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Tanıtılan Yazılar

Döngüsel Ketojenik Diyet Nedir?

October 31, 2018

1/8
Please reload

Son Paylaşımlar

September 19, 2019

December 31, 2018

December 31, 2018

November 7, 2018

November 7, 2018

Please reload

Arşiv
Please reload

Etiketlere Göre Ara