google-site-verification=AY-tJ9PPEXgPsbvS60EB6o_IKsbRpMoPiWxcZxdxsQA

Sıcaklık ve Varis

July 11, 2018

 

 

YAZIN BACAKLARINIZI KUMA GÖMMEYİN

 

Varis kaynaklı bacak ağrılarını geçirmek için sıcak uygulamalar yapılması doğru değildir. Bu ağrılar için kaplıcalara gitmek ya da yazın kuma bacaklarını gömmek oldukça yanlıştır. Sıcak, varis ve venöz yetmezlik yakınmalarını artırmaktadır. Şişmeler nedeniyle sülük tedavisi uygulanması, nedeni ortadan kaldırmayacağı için yanlış bir uygulamadır. Varis olan bölgelere uygulanan eşit şekilde uygulanmayan bandajlar veya çoraplar yarar yerine zarar verebilmektedir.

 

GEBELİK VE HAREKETSİZLİK VARİS GELİŞİMİ ARTIRIR

 

Toplardamarlarda basınç artışına yol açan gebelik, ayakta ya da oturarak uzun süre kalmayı gerektiren meslekler, şişmanlık, az lifli gıdayla beslenme alışkanlığı, kabızlık, dolaşımı etkileyecek derecede sıkı kıyafetler varis gelişimini artırabilmektedir. Ayrıca toplardamarları zayıflatan nedenlerden kadın cinsiyet, hormon kullanımı, yaşlılık, sigara kullanımı, genetik etkenler de varisin gelişimine neden olabilmektedir. Varis hastalarında en sık görülen yakınmalar ağrı, yanma hissi, kaşıntı, kas krampları, şişlik hissi, huzursuz bacak, cilt değişiklikleri, yaraların oluşmasıdır.

 

VARİS TÜRÜNE GÖRE TEDAVİ

 

Varis, erken tanı konulması, koruyucu önlemlerin alınması, doktor önerisiyle ilaç ve/veya varis çorabı kullanılmasıyla büyük oranda kontrol altına alınabilmektedir. Varis tedavisinde amaca yönelik seçilen tedavi seçeneklerinin her biri uygulanmaktadır. Ameliyatla tedavi yapılabildiği gibi günümüzde hastaya daha az zarar veren modern yöntemler ile daha estetik sonuçların elde edilmesi mümkün olmaktadır.

 

DİKİŞSİZ MÜKEMMEL KOZMETİK SONUÇLAR

 

Günümüzde tüm dünyada en popüler tedavi büyük varislerin içten lazer ile kapatılmasıdır. Renkli doppler ultrason eşliğinde “Endovenöz lazer ablasyonu” ile varis tedavisi sağlanabilmektedir. “Dikişsiz ameliyat” uygulaması ile cerrahi gereksinimi bulunan hastalara kesi uygulamadan ameliyatta dikişe gerek olmaksızın mükemmel kozmetik sonuçlar elde edilmektedir. Varisleri başlangıç evresinde bulunan hastaların tedavileri ise “köpük skleroterapisi” ve “yüzeysel radyofrekans ablasyon” yöntemi ile sağlanabilmektedir.

 

VARİSTEN KORUNMAK İÇİN…

  • Hareketsizlikten kaçınılmalıdır. Uzun süre bacak bacak üzerine atmak dolaşımı bozabilir.

  • Sigara varis oluşumunu artırabilir. Sigara içenlerin yanında bulunmanın bile %30 oranında etkilediğini unutmamalıdır.

  • Çok dar giysileri ve yüksek topuklu ayakkabıları tercih edilmemelidir.

  • Sıcaktan kaçının. Aşırı güneşlenme ve sıcak uygulama damarları genişleterek varislerin artışına yol açabilir. Ilık su ile yıkanmanın ardından bacaklara soğuk su uygulanması yararlı olacaktır.

  • Düzenli ayak ve bacak egzersizleri yapılmalıdır.

  • Mümkünse günde en az 2-3 kez,10-15 dakika süre ile bacaklarınızı kalp seviyesinin üstüne kaldırarak dinlendirilmelidir.

  • İdeal kiloda kalınmalıdır.

  • Doktorun önerdiği ilaç ve varis çorabı düzenli kullanılmalıdır.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Tanıtılan Yazılar

Döngüsel Ketojenik Diyet Nedir?

October 31, 2018

1/8
Please reload

Son Paylaşımlar

September 19, 2019

December 31, 2018

December 31, 2018

November 7, 2018

November 7, 2018

Please reload

Arşiv
Please reload

Etiketlere Göre Ara