google-site-verification=AY-tJ9PPEXgPsbvS60EB6o_IKsbRpMoPiWxcZxdxsQA

Akciğerlerinizi Temizlemek çin 5 Öneri

June 29, 2018

 

Sağlıklı bir yaşam sürebilmek için, vücudunuzun sadece dışını değil, içini de temiz tutmanız gerekiyor. Vücudumuzun en aktif organlarından olan akciğerlerimizin temiz kalması ise öncelikli

 

Akciğerlerimizi Temizlemek İçin Ne Yapabiliriz?

 

1. Sigara içmeyin.

Sigaranın akciğerler üzerindeki olumsuz etkileri uzun süredir biliniyor. Sigara içmek, ciğerlerde katran birikmesine neden olurken; içeriğinde bulunan karbonmonoksit, akciğerlerin doğru şekilde çalışmasına engel oluyor. Anfizem ve akciğer kanseri gibi tehlikeli hastalıklara neden oluyor.

Ciğerlerinizi daha temiz tutabilmek için, sigara içmeyin ya da azaltın.

 

2. Nefes egzersizleri yapın.

Nefes egzersizleri yapmak, akciğerlerinizi güçlendirmenize ve toksinlerden arındırmanıza yardımcı olur. Fiziksel egzersizin vücudu güçlendirmesi gibi, nefes egzersizleri de nefes yollarının açılmasını ve temizlenmesini sağlar.

Ciğerlerinizi tam kapasitede çalıştırabilmek için, günde en az bir kez birkaç dakikanızı ayırarak nefes egzersizleri yapın. Derin nefesler alarak, vücudunuza daha fazla oksijen girmesini sağlayın.

 

3. Nefes yolunuzu temizleyecek yiyecekler tüketin.

Retinoik asit ve A vitamini, ciğerlerinizin yenilenmesi için oldukça etkilidir. Fıstık, içeriğindeki E vitamini sayesinde akciğer kanseri riskini azaltır. Kırmızı biber ise, vücut için en az acı oldukları kadar yararlıdırlar. Özellikle öksürük ve boğaz ağrısı gibi durumlarda iltihaplanmayı azaltır.Çok yağlı, kızarmış ve yanmış yiyecekler tüketmeyin. Bol bol meyve sebze yiyin.

 

4. Kapalı mekanları havalandırın.

İç mekanlardaki hava kirliliği, özellikle alerjilerin şiddetinin artmasına neden olarak akciğerlerin temizlenmesini engeller. Alerji önleyici ve hava temizleyici, sentetik ve kimyasal bazlı hava temizleme ürünleri yeterli etkiyi gösteremeyebilir.

Kapalı mekanları, özellikle sigara içiliyorsa ya da rutubet varsa, camları ve kapıları açarak havalandırmayı ihmal etmeyin. Bulunduğunuz mekanda düzenli hava akışı sağlayın.

 

5. Bitkilerden yardım alın.

Keklik otu, ısırgan otu, portakal kabuğu, andız otu, okaliptüs, nane ve ciğer otu gibi bitkiler, solunumla ilgili rahatsızlıkların tedavisinde uzun yıllar boyunca kullanılmıştır. Hint yağı ise lenf sirkülasyonu için oldukça etkilidir. Merhem haline getirilmiş Hint yağını, göğsünüzün üzerine uygulayarak tıkanıklığı önleyebilirsiniz.

Aktarlarda bulabileceğiniz bu bitkileri, mutlaka kullanım şekillerini öğrenerek, ciğerlerinizi temizlemek ve güçlendirmek için kullanabilirsiniz.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Tanıtılan Yazılar

Döngüsel Ketojenik Diyet Nedir?

October 31, 2018

1/8
Please reload

Son Paylaşımlar

September 19, 2019

December 31, 2018

December 31, 2018

November 7, 2018

November 7, 2018

Please reload

Arşiv
Please reload

Etiketlere Göre Ara