google-site-verification=AY-tJ9PPEXgPsbvS60EB6o_IKsbRpMoPiWxcZxdxsQA

Ayak Parmakları Kısalıkları Nasıl Tedavi Edilir?

June 18, 2018

 

El veya ayakta parmak kısalıkları genellikle tarak kemiklerinin kısalığı sonucu oluşur. Ayak tarak kemiğinde kısalık ayak parmağının ayak üzerinde çıkıntılı ve kısa olmasına yol açar. Ayakkabı giyme sorunları, ağrı ve kozmetik problemler yaratır. Kısa parmağın üzerinde ayakkabı vurmasına bağlı nasır oluşabilir. Ayrıca ayak tabanında da yük dağlımındaki bozukluktan dolayı ayak tabanında da nasırlar ve yürüme bozuklukları görülebilir.

2000’de bir kişide 4. ayak parmağında rastlanır. İkinci sıklıkta ise birinci ayak parmağında görülür (Morton ayağı). Doğuştan olduğu gibi sonradan sebeplerden de kaynaklanabilir. Doğuştan olduğunda her iki tarafta da ve elde birlikte olabilir. Kadınlarda 25 kat daha fazladır. Sonradan sebepler olarak ise travma, enfeksiyon, Freiberg hastalığı, radyasyon tedavisi, orak hc’li anemi, epifiz displazisi, romatoid artrit, geçirilmiş ayak ameliyatları, hormon hastalıkları (psödohipoparatiroidizm) sayılabilir.

Tedavide uzatma ameliyatları uygulanır. Eğer kısalık 1 cm’den az ise akut uzatma (ameliyat ile bir defada), fazla ise tedrici uzatma (eksternal fiksatör ile yavaş yavaş) yöntemi tercih edilir. Birden fazla tarak kemiğinde kısalık var ise çok nadiren de bir kısmının uzatılarak diğerlerinin kısaltılması tercih edilebilir.

Tedavi tekniğine bağlı olarak uzatma sırasında karşılaşılabilecek sorunlar: eğrilik, fazla veya az uzatma, uzatılan kemik bölgesinde kaynamama, parmak çıkığı, ve parmak eklemlerinde sertlik sayılabilir.

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Tanıtılan Yazılar

Döngüsel Ketojenik Diyet Nedir?

October 31, 2018

1/8
Please reload

Son Paylaşımlar

September 19, 2019

December 31, 2018

December 31, 2018

November 7, 2018

November 7, 2018

Please reload

Arşiv
Please reload

Etiketlere Göre Ara