google-site-verification=AY-tJ9PPEXgPsbvS60EB6o_IKsbRpMoPiWxcZxdxsQA

Myom Nedir , Niye olur ve Nasıl tanı konulur?

June 9, 2018

 

Rahim kas dokusundan yapılmış bir organdır. Myomlar rahimin düz kas tabakasindan kaynaklanan tümörlerdir. Bu tümörler  iyi huylu,kanser olmayan olşumlardır.Rahimi bazen de rahim ağzı dokusunu büyütebilir, şeklini bozabilir. Myomlar rahimin içine veya dışına doğru gelişme gösterebilir.

Myom çok sık rastlanır ve kadınların yaklaşık %70’ine yakın kısmında bulunur. Myomların sebebi çoğunlukla bilinmemesine rağmen, genetik ve hormonal faktörlerin yol oynayabileceğine dair kanıtlar bulunmaktadır. Genellikle üreme çağı hastalığıdır. Menopoz ile düşen hormon seviyelerine bağlı olarak myomlar genellikle küçülür.  

Myomların tanısı kolaylıkla ultrasongrafi ile konabilir. Rahim içinde bulunan veya buraya baskı yapan myomları daha iyi tanımlayabilmek için sonohisterografi yapılabilir.  Sonohisterografide rahim ağzına yerleştirilen çok ince steril bir kateterden verilen sıvı ile rahim içi doldurulurak myomların özellikle gebe kalamama ile ilişkisi değerlendirilir.

 

Myomların sebep olduğu şikayetler nelerdir ?

 

Myomlar, hastaların çoğunda şikayet oluşturmaz ve tedavi ihtiyacı doğurmaz. 

En sık görülen şikayet anormal vajinal kanamadır. Rahim içinde veya rahimi içi dokusuna yakın alanlarıdaki myomlar, uaun ve yoğun adet kanaması ve veya adetler arası lekelenme şeklinde belirti verebilir. Hastalarda yoğun kanamaya bağlı kansızlık gelişebilir.

Hızla büyüyen myomlar ise kendini besleyen damarlar yetersiz kaldığı için dejenerasyona uğrayarak karın ağrısıve kramplara nedenlere olabilir. Nadiren de rahime sapla tutunmuş olan myom, sapı etrafinda döner ve kan dolaşımı bozularak şiddetli ağrı oluşturur.

Büyük myomlar komşu organlara baskı yapabilir. Rahimin önünde bulunan mesaneye (idrar torbasına) baskı yaparsa, sık sık idrara gitmeve tam idrarı boşaltamama hissi oluşabilir. Böbrekten çıkan idrarı mesaneye taşıyan idrar yollarına baskı yapacak olursa da böbrek hasarına ve hatta böbreğin işlevinin bozulmasına kadar gidecek problemlere neden olabilir. Barsaklara baskı yaparak da ağrılı dışkılama, kabızlıkve hemoroid gelişebilir. 

Bazı myomlar ise yerleşimlerine göre gebe kalamama (kısırlık) ve düşüklerleile ilişkili olabilir.

 

Myomlar kansere dönüşür mü ?

Myomlardan kaynaklanan kanserler leiomyosarkom olarak adlandırılır ve cerrahi olarak çıkarılmış myomların 1000’de birinde rastalanır. Menopozdan sonra büyüyen myomlarda ise daha şüpheci olmak gerekir. 


Myomlar nasıl tedavi edilir ?

Şikayet oluşturmayan myomların tedavisine gerek yoktur. Şikayetleri olan hastalarda ise şikayete yönelik tedavi planlanır. 

 

Myomlarda Cerrahi Olmayan Tedavi Seçenekleri

Adet dönemlerinde myoma bağlı kanama ve ağrıyı azalmak için  nonsteroidal antiinflamatuar ilaçlar (örneğin ibuprofen, naproksen içerenler), düşük dozajlı doğum kontrol hapları ve hormonlu spiral (Levonorgestrel Salgılayan İntrauterin Araç) kullanılabilir. Yoğun adet kanamasını azaltmak için ayrıca antifibrinolitik ajanlardan traneksamik asit de etkilidir.

Gonadotropin releasing Hormon (GnRH) Analoglarıenjeksiyonu  myomların tedavisinde operasyon öncesinde kullanılabilir. Tedavinin amacı seçilmiş hastalarda bir nevi geçici menopoz oluşturarak geçici olarak myomları küçültmek ve ameliyatı daha optimum şartlara getirmektir. Kemikler üzerine olan olumsuz yan etkilerinden dolayı, 6 aydan uzun süre kullanılmaz.   

Bu tedaviler myomların küçülmesini veya kaybolmasını sağlamaz, sadece oluşturduları şikayetlerin kontrolünde faydalıdır.
 

Myomlarda Cerrahi Tedavi


Hastanın üreme kapasitesini koruma isteği varsa, myomektomi ilk tercihtir. Myomektomi robotik, laparaskopik ,açık veya histeroskopik olarak yapılabilir.  Ameliyatı takiben hastalrın %10 ile 25 ‘inde myomların tekrar cerrahi olarak alınması ihtiyacı doğabilir. Bu nedenle, histerektomi (Rahimin ameliyatla çıkarılması) çocuk isteği olmayan, menopoza yaklaşmamış belirti veren kadınlar için kesin tedavi şeklidir. 


Cerrahiye Alternatif Olabilecek Diğer Tedaviler


Üreme isteği olmayan fakat uterusunun korunmasını isteyen bir çok kadın için uterusu koruyan ve semptomları geriletebilen uterin arter embolizasyonu veya endometriyal ablasyon ve Manyetik rezonans ile yönlendirilmiş odaklanmış ultrasongibi tedavi alternatifleri sözkonusudur.

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Tanıtılan Yazılar

Döngüsel Ketojenik Diyet Nedir?

October 31, 2018

1/8
Please reload

Son Paylaşımlar

September 19, 2019

December 31, 2018

December 31, 2018

November 7, 2018

November 7, 2018

Please reload

Arşiv
Please reload

Etiketlere Göre Ara