google-site-verification=AY-tJ9PPEXgPsbvS60EB6o_IKsbRpMoPiWxcZxdxsQA

Kalp Deliklerinde Ameliyatsız Tedavi

June 6, 2018

 

 

Kalp deliği, kişilerin günlük yaşamını etkileyen kimi zaman da hayati risk yaratabilen önemli bir sağlık problemidir. Normal işleyişini sürdüremeyen kalp; aşırı yorgunluk, nefes darlığı, çarpıntı, ayaklarda şişme ile kendini belli ediyor. Kalp içi delikler daha önce ağırlıklı olarak ameliyatla kapatılırken, günümüzde ameliyatsız yöntemlerle kansız ve ağrısız bir şekilde tedavisi sağlanabiliyor. Memorial Ataşehir Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Nihat Özer kalp deliklerinin ameliyatsız tedavisi hakkında bilgi verdi.

 

Sağlıklı kişinin kalbinde kan düzenli dolaşır

Sağlıklı bir kişinin kalbinde kan, sağ ve sol odacıklar arasında karışmadan bir düzen içerisinde dolaşmaktadır. Atriyal septal defekt (ASD) yani; kulakçıklar arası delik varlığında kan, hep soldan sağa doğru akar ve kalp her atışında sol kulakçıktan sağ kulakçığa bir miktar kan kaçırır. Solda kan miktarı azalır ve sağda hep kan miktarı artar. 

 

Akciğerlere fazla kan gelmesi tehlikeli

ASD, akciğerlere normalden fazla kan gitmesine sebep olur. Fazla kan gelmesi akciğerlerin yapısını bozar ve akciğerler gerginleşir. Zamanla pulmoner hipertansiyo ve sağ kalp yetersizliğine neden olabilir. Bu durum kişinin hayat kalitesini düşürür ve hatta hayati tehlikeye de neden olabilir. Bacak toplardamar sisteminde oluşan kan pıhtılar, bu delikten (ASD) geçerek beyne gidebilir ve beyin damarlarında tıkanmalara ve felçlere yol açabilirler.

 

Kalp deliği büyükse kapatılmalıdır

Küçük ASD’ler genellikle az miktarda kan geçişine izin verdikleri için kişinin hayatını etkilemez ve ileri yaşlarda sorun yaratmazlar. bu nedenle küçük ASD’lerin (delik) kapatılması gerekmez; ancak yine de rutin kontrollerle kişi takip edilir. ASD büyük olduğunda ise, ASD yoluyla soldan sağa geçen kan volümü fazla olacak ve sağ kalp boşluklarında ve akciğer atardamarında tedavi edilemez hasarlar oluşturacaktır bunun için mutlaka tedavi edilmelidir.

 

Beyne ve farklı organlara pıhtı gidebilir

Kalbin kulakçıkları arasında delikten ziyada tünel şeklinde bir geçiş olmasına ise PFO (Patent foramen ovale) denilmektedir. PFO, anne karnında bebeğin dolaşımı için mevcut olur ve doğum sonrası hemen kapanması beklenir. PFO; ıkınma, yüksek basınç, derin dalışlar, uzun uçuşlar gibi sağ tarafın basınçlarını artıran durumlarda, kirli kan ve beraberinde bacaktan gelebilecek pıhtılar bu kanal ile sol boşluğa oradan da beyne ve farklı organlara pıhtı gitmesine sebep sebebiyet verebilir. PFO’lar toplumda dörtte bir oranında görülebilen ve genellikle problem yaratmayan bir deliktir. Ancak bazı hastalarda kan sulandırıcı kullanılmasına rağmen tekrarlayan pıhtı atması (emboli) sebebiyle felç gibi nörolojik hasarlara sebebiyet verebilmektedir.  Bunun için hastanın durumu değerlendirilmeli ve kapatılması için işlem yapılmalıdır.

Genel anestezi olmadan işlem yapılır

Ameliyatsız kapama yönteminde genel anestezi olmadan kasık toplardamarından iğne ile girilerek bir yol oluşturulmakta ve bu yol aracılığıyla birbirine ortadan bağlı iki disk şeklinde olan kapama cihazları yerleştirilerek kolayca delik kapatılmaktadır. Bazı kişilerin bu kapama cihazlarının yapıldığı maddelere kaşı alerjisi olabileceğinden işlem öncesinde sorgulanmalıdır. Ameliyatsız ASD kapama işlemi ortalama 1-2 saat kadar sürer Hastanın, işlem sırasında yarım saat kadar uyutulması gerekebilir. Bu genel anestezi değildir. Bu uyku, derin sedasyon ya da derin uyku olarak tanımlanır. İşlem bitince hemen uyandırılır. Bazı hastalarda işlem uyanık olarak da yapılabilir. 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Tanıtılan Yazılar

Döngüsel Ketojenik Diyet Nedir?

October 31, 2018

1/8
Please reload

Son Paylaşımlar

September 19, 2019

December 31, 2018

December 31, 2018

November 7, 2018

November 7, 2018

Please reload

Arşiv
Please reload

Etiketlere Göre Ara