google-site-verification=AY-tJ9PPEXgPsbvS60EB6o_IKsbRpMoPiWxcZxdxsQA

Probiyotik Kullanımı

June 4, 2018

 

Probiyotikler, insan sağlığını pozitif yünde etkilediği bilimsel olarak kanıtlanmış mikroorganizmalardır. Vücutta bulunan mikroorganizmaların sayısı insan hücrelerinin 150 katıdır. Toplam ağırlığının 1,5 kg olduğu düşünülen bu mikroorganizma kitlesi bakteriler, virüsler, ve mayalardan oluşmaktadır. Kişiden kişiye farklar olmakla birlikte insanlarda üçte iki probiyotik türü ortakdır. Cilt, akciğer, genital ve özellikle bağırsaklarda yoğun olarak bulunur. Probiyotikler doğumla birlikte anneden çocuğa geçer. Çocuğun besin alımına göre mikroorganizma türlerinde değişkenlikler oluşur. Probiyotiklerin yaşamasını sağlayan ortam faktörleri, mikroorganizmaların besini olan prebiyotikler, antibiyotik kullanımı ve hormonal değişiklikler yaşam boyunca değişkenlik göstercek ve dolayısıyla birey sağlığını etkileyecektir.

Probiyotiklerile ilgili çalışmalar arttıkça sağlığı destekleyen yönleri keşfedilmektedir. Obezite, gebelik, erken doğum riski, hassas bağırsak sendromu ,Crohn hastalığı, ülseratif kolit, kolorektal kanser, alerji ,nezleden korunma gibi durumlar için probiyotiklerin yararıı ortaya konmuştur . Probiyotikler vücutta doğal mukoza koruyucusu olarak yer almaktadırlar - özellikle besinlerle vücuda girmekte olan patojen bakteriler ve mayalara karşı sindirim sistemini koruyarak vücudun immün sistemini desteklerler. Ayrıca, probiyotikler sayesinde bağırsaklarda bir çok vitamin üretilir. Özellikle B12 ,K2 ve B kompleks vitaminleri bağırsakların bir ürünüdür. Aynı zamanda nöroendokrin fonksiyonları sayesinde beyin – bağırsak iletişimini sağlarlar. Vücuttaki serotoninin %87’si bağırsaklarda oluşmaktadır. Otizim ve depresyon gibi durumlarda artık probiyotiklerin rolü tartışılmaktadır. Ayrıca probiyotikler sindirilemyen nişastalardan ve kısa zincirli yağ asitlerinden enerji üretmektedirler. Vücudun enerji ihtiyacının %10’u bağırsaklardaki probiyotiklerin etkisi ile olmaktadır.

Probiyotiklerin vücutta bağınabilmesi için ortamın çok önemi vardır , özellikle probiyotiklerin barınmasını sağlayan prebiyotiklere ihtiyaç vardır. Bunlar fermente olabilen kompleks karbonhidratlardan oluşan dayanıklı nişastalardır. Özellikle kök bitkiler ve emilmeyen şekerler probiyotikleri besler.

. Bazı hastalıklarda vücuttaki probiyotik dengelerinde değişiklik olduğu gözlemlenmiştir. Kolorektal kanser, ateroskleroz, otizm, obezite ve mide cerrahisi uygulanmış kişilerde probiyotik çeşitlerinin belirgin oranda farklılaştığı gözlemlenmiştir. Antibiyotik kullanımının süresi ve miktarı önemlidir, zira uzun süre kullanılan antibiyotikler bağırsaklardaki probiyotiklerin sayısını ve çeşitlerini azaltmaktadır. Bu dengesizlik nedeniyle patojenik mayalar ve bakteriler bağırsağı istila ederek bazen çok zor yok edilen Clostridium difficile mikrobunun yerleşmesine neden olmaktadırlar. Hastanelerde sık görülen bu enfeksiyondan korunmak için diğer antimikrobiyal tedavilerin yanısıra kefir ve Lactobasil türleri kullanılmıştır. Yeni bir gelişme, sağlıklı donörlerin dışkısından microbiota naklidir. Eski bir yöntem olmakla birlikte , modern teknolojik gelişmeler ile sağlıklı ve zararsız bir şekilde uygulanabilmektedir.

Destek amaçlı probiyotik ürün seçerken kullanım kolaylığı, sinidirime dayanıklılığı ve içerdiği mikrorganizma sayısı ile türü önemlidir. Tablet veya katkı şeklinde kullanılan probiyotiklerin içeriği firmalara göre değişkenlik göstermektedir. Günlük olarak en az 1.5 milyar bakteri içermesi hedef alınmalıdır. Zayıf immünitesi olan bireylerde ters reaksiyonlar bildirilmiştir. Sağlıklı bireyler isteğe bağlı doğal veya ayrıştırılmış katkı ürünü probiyotik kullanabilirler. Dışarıdan verilen probiyotikler kullanıldığı müddetce kolonizasyon yaptığı gösterilmiştir, kalıcı etki olması için prebiyotiklerin desteği büyüktür.

Destek ürünlere göre daha çok çeşit içeren doğal besinler ülkemizde de geleneksel olarak tüketilmektedir. Yoğurt ,kefir , su kefiri ,fermente etler , yıllanmış peynirler ,turşular ve sirkeler geniş bir tad ve besin yelpazesini oluşturur. Dolayısıyla doğal bir yiyecek tüketmekle hem probiyotik hem de onu besleyecek olan prebiyotik aynı anda kullanıldığı için kalıcı etkiye neden olur.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Tanıtılan Yazılar

Döngüsel Ketojenik Diyet Nedir?

October 31, 2018

1/8
Please reload

Son Paylaşımlar

September 19, 2019

December 31, 2018

December 31, 2018

November 7, 2018

November 7, 2018

Please reload

Arşiv
Please reload

Etiketlere Göre Ara