google-site-verification=AY-tJ9PPEXgPsbvS60EB6o_IKsbRpMoPiWxcZxdxsQA

Prof. Dr. Nihat Özer- Kardiyolog

2013 - Halen, İstanbul Memorial Ataşehir Hastanesi – Kardiyoloji Uzmanı

2001 - 2013, İstanbul Dr.Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi – Karrdiyoloji Uzmanı, Başasistanlık yaptı.

2015’te Profesör oldu.

2010’da Doçent oldu.

1996 - 2001 , İstanbul Dr.Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi – Karrdiyoloji Uzmanlık eğitimini tamamladı.

1990 - 1996 , İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi’ni bitirdi.

Mesleki Üyelikleri

·       Türk Kardiyoloji Derneği

·       European Society of Cardiology

·       TKD Girişimsel Çalışma Grubu

·       Türk Tabipler Birliği

KALP KRİZİNDE KALBE YENİDEN HAYAT VEREN 6 ADIM

 

Ülkemizde neredeyse her yıl 100 bin kişi kalp krizi sebebi ile hayatını kaybediyor. Kalp krizi esnasında atılan doğru adımlar ise hastaya zaman kazandırarak kalbe yeniden bir şans verilmesini sağlıyor. Memorial Ataşehir Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Nihat Özer kalp krizi anında yapılması gereken hayat kurtarıcı önlemleri anlattı.

 

Kalp krizi baskı ve yanma hissi ile gelir

Kalp krizi, halkın damarlarda kireçlenme olarak tanımladığı ateroskleroz denilen hastalığın sonucunda daralmış damarın pıhtıyla tam tıkanması sonucu oluşur. Göğüste hemen orta hatta baskı ve yanma başlamaktadır. Genellikle hastalar bunu “üzerime ağır bir şey oturdu” şeklinde ifade ederler. Bu ağrı ve yanma zamanla boyun, alt çene, sırt ve sol kola yayılmaktadır. Beraberinde terleme ve bulantı da olabilmektedir.

 

Kalp krizinde izlenecek 6 adım

  • Telefonla mutlaka 112 acili aranmalı veya yakınlara haber vermelidir.

  • Bulunulan yerin kapısı veya penceresi aralanarak ortamdaki oksijen artırılmalıdır. Bu, yardıma gelecek kişilerin hastayı bulmasını da kolaylaştırır.

  • Aspirin bir bardak su ile içilmelidir. Bunun dışında kesinlikle bir şey yenilip içilmemelidir.

  • Kriz esnasında kalp damarındaki akım bozuktur ve ölümcül ritimler oluşabilir. Kuvvetli öksürük geçici olarak kan akımını artırır ve ritmi normalde tutabilir.    

  • Soğuk ya da sıcak suyun altına kesinlikle girilmemelidir. Özellikle soğuk kalp damarlarını büzer ve durumu daha kötüleştirebilir.

  • Oturarak ya da yatarak yardımın gelmesi beklenmelidir. Ayakta beklemek kriz anında ani ritim ve tansiyon değişikliklerinden dolayı düşmelere kısacası travmatik kazalara yol açabilir. Bu da kalp krizi ile ilgili yapılacak tedavilerin, özellikle başa alınan darbe nedeniyle yapılmasına engel olabilir.

Bir kalp kurtarmak isterseniz bunlara dikkat edin!

Sağlık deneyimi olmayan kişilerin, kalp krizi geçiren bir kişiye müdahale etmesi ya da kendi ya da başka hastaların kalp ilaçlarını vermesi uygun değildir. Eğer bir kişi kalp krizi geçiriyorsa yapılacak en güzel davranış hemen ambulansı aramak ve hastanın koroner anjiyografi yapılabilen tam donanımlı bir hastaneye ulaştırılmasını sağlamaktır. Ambulansı beklerken, kalp krizi geçiren kişi uygun bir yere yatırılmalı ve hava alması kolaylaştırılmalıdır. Hasta soluk, terli ve hızlı nefes almaktaysa tansiyonu düşmüş olabilir. Bu durumda ayakları kalp seviyesinin üzerine kaldırarak kalbe daha çok kan akışının olması sağlanmalıdır. Hasta kusuyorsa soluk borusuna kaçmaması için kafası yan tarafa çevrilmelidir. Üzerindeki sıkı kıyafetler gevşetilerek vücut dolaşımı rahatlatılmalıdır.

Kalp krizi artık cinsiyet ayrımı yapmıyor

Kalp krizinin genellikle erkeklerde daha sık görüldüğü bilinse de kadınların da sigara içme, diyabet, menopoza girme gibi faktörleriyle risk oranları neredeyse artık eşitlenmiş durumdadır. Kalp damar hastalığı teşhisi konmuş ve tedavi görmüş ya da ailesinde kalp hastalığı hikayesi olan, sigara içen, şeker-yüksek kolesterol ve tansiyon gibi hastalıkları olan kişiler kadın ya da erkek olsun mutlaka düzenli bir şekilde sağlık kontrollerini gerçekleştirmelidirler.

Yasal Uyarı: Bu sitedeki bilgiler tıbbi tavsiye olarak kabul edilemez. Tanı ve tedavinin kesinlikle doktorunuz tarafından ve hastane ortamında yapılması gerekmektedir.

Doktorundan Dinle | www.doktorundandinle.com

bilgi@doktorundandinle.com |  02122781525 |İstanbul

  • YouTube
  • Facebook
  • Instagram