google-site-verification=AY-tJ9PPEXgPsbvS60EB6o_IKsbRpMoPiWxcZxdxsQA
Op. Dr. Fikri Yapıcı- Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı

2013 - Halen, İstanbul Memorial Ataşehir Hastanesi, Kalp ve Damar Cerrahisi uzmanı

2011 - 2013, İstanbul Dr.Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi – Öğretim Görevlisi

2010 - 2011, İstanbul Dr.Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi – Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği Şef Yardımcısı

1995 - 2010, İstanbul Dr.Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi – Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği Başasistanı

1993 - 1995, İstanbul Dr.Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi - Kalp Ve Damar Cerrahisi Uzmanı

1990 - 1992 , İstanbul Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanlık Eğitimi

1987 - 1990 , İstanbul Haydarpaşa Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Merkezi - Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanlık Eğitimi 
1980 - 1986 , Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi – Tıp Doktoru Eğitimi

Mesleki Üyelikleri

·       Türk Kalp Ve Damar Cerrahisi Derneği

·       Türk Kardiyoloji Derneği

·       Fleboloji Derneği

·       Perfüzyonistler Derneği

·       Göğüs Kalp Damar Anestezi Ve Yoğun Bakım Derneği

·       Ulusal Vasküler ve Endovasküler Cerrahi Derneği

·       Society of Thoracic Surgery

·       European Association for Cardio-Thoracic Surgery

·       European Society for Cardiovascular and Endovascular Surgery

·       International Society for Cardiovascular Surgery

Kalp Cerrahisinde Estetik Dokunuş

Estetik görünümün korunması tercih değil bir zorunluluk

Yaşam boyunca yaklaşık 2,5 milyar kez hiç durmadan atan kalbimizin ameliyatları da kendisi gibi dinamik olmak durumundadır. Kalp cerrahisinde estetik bir tercih değil zorunluluktur. Çünkü koroner arter veya kalp kapağına atılan estetik dikiş, ileri yıllarda kişinin kalp açısından daha sorunsuz yaşamasını sağlayacaktır. Genelde estetik denildiğinde dıştan görülen kesilerin daha küçük ve az iz bırakacak şekilde olması akla gelmektedir. Bu noktada ise cerrah ve hastanın alternatiflerle ortak bir karar vermesi uygun olacaktır.

iyileşme süresi kısaldı

Koroner arter bypass, kalp kapağı, doğuştan olan kalp hastalıkları, kalpte ritim bozuklukları ve damar hastalıkları ameliyatlarında kullanılan cihaz, araç ve hatların küçültülmesi ve daha küçük kesilerle ameliyatlar yapma fikirlerinin 1994-1996 yıllarından sonra daha çok tartışılmaya başlanmıştır. Bu sayede kan ile dış materyallerin etkileşimi azaltılmaya çalışılıp, daha az travmayla hastaların kısa sürede iyileşmeleri hedeflenmektedir. Hedefe yönelik bu işlemler iki başlık altında toplanabilmektedir. Ameliyatta kalp akciğer makinesi gibi cihazları kullanmamak ya da bu cihazların olumsuz etkilerini en aza indirmek ve daha küçük kesilerle aynı ameliyatları gerçekleştirmek estetik yaklaşımda hedeflenen noktalardır.

En zor ameliyatlarda bile estetik yaklaşımlar uygulanabiliyor

Ameliyatlar, kalp ve damar girişimleri için ayrı ayrı üretilmiş özellikli malzeme ve aletlerle gerekirse endoskopik video sistemleriyle gerçekleştirilmektedir. Koroner bypass ameliyatları küçük kesilerle ve kalp akciğer makinesi kullanılmadan yapılmaktadır. Kalp kapağı ameliyatları, küçük kesilerle, videoskopi eşliğinde, mikro veya ikiden çok giriş deliği (port) aracılığıyla video yönlendirmeli yapılan ameliyatlardır. Büyük damar ameliyatlarında ise; yapay damar yerleştirme yöntemleri (EVAR-TEVAR girişimleri) daha az riskle uygulanmaktadır.

Koroner bypass ameliyatlarında, koroner köprüleme için bacaktan veya koldan alınacak damarların endoskopik yöntemlerle veya özel aletlerle daha küçük kesilerle çıkarılmaktadır. Varis ameliyatlarında, lazer veya radyofrekans ablasyon teknikleriyle kesi yapılmadan tedavi uygulanabilmekte ve bağlantı damarları endoskopik yöntemlerle iptal edilebilmektedir.

Özel bir eğitim ve ileri teknoloji gerektiriyor

Bu farklı ameliyatların hepsi özel cihaz, malzeme, cerrahi alet ve eğitim gerektirmektedir. Robotik cerrahide kurulum ve prosedürler nedeniyle daha fazla olmakla birlikte diğer küçük kesili ameliyatlarda kalp ameliyatlarında (çeşidine bağlı olarak değişmek üzere) ameliyat sürelerinin yüzde 20-80 oranında artmaktadır.

Estetik kalp ameliyatının avantajları

  • Ameliyatlarda daha küçük kesi, daha az cerrahi travma ve kanama, daha az kan ve kan ürünleri kullanımı sayesinde hastanın hastanede yatış süresi kısalmaktadır.

  • Hastalarda daha az ağrı şikayeti olmaktadır.

  • Hastanın hareket kısıtlanma süresi azaldığı için daha kısa zamanda aktif hale gelmektedir

  • Enfeksiyon riski daha düşüktür.

  • Kesinin küçük olması sebebiyle yara iyileşmesi daha kolaydır.

  • Daha iyi bir kozmetik görünüm sağlamaktadır.

Yasal Uyarı: Bu sitedeki bilgiler tıbbi tavsiye olarak kabul edilemez. Tanı ve tedavinin kesinlikle doktorunuz tarafından ve hastane ortamında yapılması gerekmektedir.

Doktorundan Dinle | www.doktorundandinle.com

bilgi@doktorundandinle.com |  02122781525 |İstanbul

  • YouTube
  • Facebook
  • Instagram