google-site-verification=AY-tJ9PPEXgPsbvS60EB6o_IKsbRpMoPiWxcZxdxsQA

Dr. Neslihan Korkmaz- Çocuk Hastalıkları Uzmanı

2009 Yılından beri Maslak Acıbadem Hastanesi’nde çalışmaktadır. 

2000 - 2009 yıllarında İstanbul Osmanoğlu Hastanesi’nde çalıştı.

1999 - 2000 yıllarında İstanbul Alman Hastanesi’nde çalıştı.

1999 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanlık eğitimini tamamladı.

1993 Yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdi.

Üyelikler

Türk Pediatri Derneği

Bilimsel Yayınlar

* Langerhan's cell Histoacytosis: Report of an Atypical Case. 

Malkoç N, Topaloğlu R, Özan A, Turan G, Bilginturan N. J. Pediatr    Endocrinol Metab,2000 Mayıs;13(5):565-566

* Tanı: Chediak- Higashi Sendromu. 

Aslan D, Andıran N, Malkoç N, Adlıoğlu G, Yetkin S. Yeni Tıp Dergisi       1998;15:353-354

Yeni Doğanlarda ve Çocuklarda Temizlik: Bırakın Çocuğunuz Kumlarda Yuvarlansın

 

Bizler çocuğumuz doğduktan sonra birdenbire temizlik canavarına dönüşüyoruz. Mümkün olsa bebeğimizi pamuklar ve kavanoz içinde sıcacık bir ortamda herkesten ve her şeyden uzakta tutmaya çalışıyoruz bu ne kadar doğru, ne kadar yanlış tartışılır. Tabii ki her şey doğru dozda olsa mükemmel olur. Ne bütün gün alışveriş merkezlerinde dolaşılsın, ne de hiç kimseyi görmeden evde tertemiz bir şekilde büyüsün.

İlk heyecan banyo ile başlıyor damacana su mu kullanalım, suyu kaynatalım mı veya musluk suyu mu kullanalım?

Damacana suyu cilt florasının olgunlaşmasına neden olarak alerjik reaksiyonu tetikleyebilir. Musluk suyu kullanılması en doğrusu. Musluğunuzdan akan suyun kötü koktuğunu, paslı olduğunu görüyorsanız, kaynatılmış ılıtılmış su kullanabilirsiniz.

Bebeklerimizin ve çocuklarımızın devamlı ellerini ayaklarını silmek doğru mu diye sorarsanız

Elbette ki ellerimizin temizliği çok önemli. Bu demek değil ki devamlı ıslak mendillerle dolaşıp bebeğimizin ve çocuğumuzun ellerini silelim. Önce kendi temizliğimize dikkat etmemiz lazım. Bebeğimizin altını değiştirdikten önce ve sonra ellerimizi sabunlu suyla yıkamalıyız, üzerinde sigara kokusu, aşırı parfüm kokusu olan kıyafetlerle bebeğimizi kucağımıza almamalıyız. Bebeğimizin ve çocuğumuzun devamlı ellerini siler isek iyi huylu bakterileri de öldürürüz. Bu flora çocuğumuzun cildi için çok önemli, onun için koruyucu bir bariyer. Yani gerçekten değmemesi gereken bir yere tuttuysa ellerini silelim bırakın biraz keşfetsin.

Tabii ki bazı anne ve babalarda çocukları ve bebekleri AVM’lerde büyütüyorlar. Çocuklar alışverişten anlamazlar hatta nefret ederler. Kapalı sistem havalandırması olan yerler sadece bebekler için enfeksiyon kaynağıdır. Evde bebeğiniz ve çocuğunuzla oturun demiyoruz. Aksine bebekler doğar doğmaz sokağa çıkabilir fakat acık alanlar ve parklar onlar için daha doğru bir seçim beyin ve kas gelişimleri için. Bu gibi açık havada mikroorganizmalar uzun süre barınamadığı için bırakın çocuğunuzu kumlarda yuvarlansın. Böylece vücut biraz olsun güçsüz mikroplarla savaşmayı öğrensin ve daha sonra okul mikropları gibi daha agresif mikropla karşılaştığında nasıl savaşacağına karar vermek için kendine strateji belirlesin. AVM mikrobu gibi güçlü mikroplarla savaşmayı öğretmek bebekler için tolere edilir olmayabilir hayatın ilk yıllarında.

Bebeğimi sokaktaki insan öpsün mü diye sorarsanız

Bizdeki yanlış hasta isek veya sağlam isek, tanıdık veya tanımadık her bebeği öpmeye çalışmak. Hatta daha az zarar verelim diye ellerinden öpmek bebeklerin. Tabii ki yanlış. Ağız floramızda çok güçlü bakteriler var ve bunların bazıları bebekler için zararlı. Hele devamlı elini ağzına götüren bir bebeğin ellerini öpmek bu zararlı bakterileri onun ağzına sokmak demek. O yüzden bu konuda biraz dikkatli olmak gerekir.

Yani bebeğimizin ve çocuğumuzun temizliğine dikkat edelim fakat sakın aşırıya kaçmayalım. Çünkü iyi huylu mikroplarla uygun dozda ve ortamda karşılaşması çocuğumuzun vücut direncini artırıyor. Çok steril ortamda büyümek bir çocuğu enfeksiyonlardan korumuyor aksine enfeksiyonlara açık hale getiriyor.

Yasal Uyarı: Bu sitedeki bilgiler tıbbi tavsiye olarak kabul edilemez. Tanı ve tedavinin kesinlikle doktorunuz tarafından ve hastane ortamında yapılması gerekmektedir.

Doktorundan Dinle | www.doktorundandinle.com

bilgi@doktorundandinle.com |  02122781525 |İstanbul

  • YouTube
  • Facebook
  • Instagram