google-site-verification=AY-tJ9PPEXgPsbvS60EB6o_IKsbRpMoPiWxcZxdxsQA

Doç. Dr. Feryal İlkova  Gastroenteroloji ve Hepatoloji 

Avusturya Lisesi’ni bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun oldu.

Aynı üniversitede dahiliye uzmanlığı ve gastroenteroloji üst ihtisasını tamamladı.

 

1995’te Baylor College of Medicine’in Gastroenteroloji Bölümü’nde başasistan olarak çalıştı. 1999’da Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde doçentlik unvanını aldı.

2000 yılında Memorial Hastanesi’nde Gastroenteroloji Bölümü’nü kurdu. Ekim 2007’den bu yana Amerikan Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü’nde çalışmaktadır.

Mide Küçültme Ameliyatı

Obezitenin önemli bir sağlık sorunu olduğunu biliyoruz çünkü obezite bağırsak kanseri, beyinle ilgili, inmeler gibi çeşitli hastalıklara da yol açabiliyor. Böyle olunca obeziteyi mutlaka tedavi etmek gerekiyor  

Daha önce birtakım endoskopik yöntemler vardı, intragastrik balon gibi. Artık bunları çok seçili hastalarda az miktarda kullanıyoruz.

Bugün için eğer hasta obezite açısından bir girişime gerek duyulan durumdaysa bunu genel cerrah, psikolog, kardiyolog, endokrinolog, diyetisyen gibi geniş bir yelpazeden oluşan bir kurulda değerlendirerek hastayı cerrahi yöntemlere yönlendirebiliyoruz.

Son zamanlarda endoskopik yöntemler de söz konusu ama hala onlar için önümüzde alacağımız çok yol var.

Tüp mide ve bypass yöntemleri çok başarılı.

Mide küçültme operasyonuna karar vermek için beden kitle indeksi çok önemli. Beden kitle indeksi belli bir seviyenin altındaki kişiler için genelde medikal tedavi öneriyoruz ve onları endokrinologa yönlendiriyoruz.

Beden kitle indeksi belli bir seviyenin altında olduğu halde cerrahi yöntem için başvuran hastalar var ama bu yöntem cerrahi komplikasyonları olabilecek bir yöntem ve böyle kişilerde çok üzücü sonuçları olabiliyor.

Hastaları buna maruz bırakmak istemiyorum.

Cerrahi yöntem için başvuracak kişilerin mutlaka elimizdeki kriterlerinin çok doğru olması gerekiyor.

Doç.Dr. Feryal İlkova’nın Doktorundan Dinle Youtube kanalındaki ilgili videosundan derlenmiştir.

Yasal Uyarı: Bu sitedeki bilgiler tıbbi tavsiye olarak kabul edilemez. Tanı ve tedavinin kesinlikle doktorunuz tarafından ve hastane ortamında yapılması gerekmektedir.

Doktorundan Dinle | www.doktorundandinle.com

bilgi@doktorundandinle.com |  02122781525 |İstanbul

  • YouTube
  • Facebook
  • Instagram