google-site-verification=AY-tJ9PPEXgPsbvS60EB6o_IKsbRpMoPiWxcZxdxsQA

Dr. Alp NUHOĞLU - Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

 

 1996 yılından beri İstanbul Amerikan Hastanesi Üreme Sağlığı Bölümü’nde çalışmaktadır.

 

1994 – 1995 yıllarında Ankara Sevgi Hastanesi Riskli Gebelikler ve Doğum Öncesi Tanı Bölümü'nde çalıştı.

 

1991 – 1993 yıllarında Amerika Birleşik Devletleri Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde perinatoloji ve diagnostik ultrasonografi üzerine üst ihtisas yaptı.

 

1990 yılında Hacettepe Üniversitesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanlık eğitimini tamamladı.

 

1983 yılında İstanbul Üniversitesi  Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun oldu.

Yumurta Dondurma

Yumurta dondurma teknolojisi kadınlara, hayatının daha ilerki dönemlerinde de çocuk sahibi olma fırsatı tanımaktadır. Her kadın yaklaşık 1-2 milyon yumurta hücresi ile doğar ve tüm yaşamı boyunca bu yumurtalarını kullanır.İlerleyen yaşla beraber yumurtaların sayısında azalma ve kalitesinde bozulma olur. 

 

Yumurta sayısında azalma özellikle 37 yaşından sonra daha da hızlanır.Yaşlanma süreci hem gebelik olasılığını azaltır hem de yaşlı yumurtalarda genetik problemlere daha sık rastlandığından, gebeliğin düşük ile kaybedilme riski de artar.  

 

Günümüzde kariyer ve eğitim nedeniyle kadınlar anneliği ertelediklerinden, yaşa bağlı kısırlık nedeniyle üremeye yardımcı merkezlere başvuru sayısı artmaktadır.  Vücutta, yeni yumurta hücresi yapılamaz.  

 

Yeni yumurta yapılmasını sağlayan herhangi bir ilaç veya mucizevi tedavi yoktur. Yumurta dondurma ile biyolojik saatin yumurtalıklar üzerindeki etkileri bir nevi durdurulmuş olur.

Yaş faktöründen bağımsız olarak bazı kadınların yumurta kaybı daha hızlı olur ve yumurta  rezervi yaşıtlarına göre daha düşük olabilmektedir. Yumurta rezervinin erken tükenmesinden sorumlu olan nedenler arasında endometrioma (çikolata kisti ), yumurtalıklarda geçirilmiş cerrahi işlemler sayılabilir.

 

Bir kadının ailesinde erken menapoz hikayesinin olması da ayrıca bir risk faktörüdür. Bu bahsettiğimiz hasta grupları erken menapoz tehlikesi altındadır. Doğurganlıklarının korunabilmesi için yumurta dondurma başarıyla uygulanabilecek bir yöntemdir.  

 

Dondurulmuş yumurtaların yaklaşık %90- 97’si çözüldüğünde canlılığını korumaktadır. Her yumurta başına gebelik oranı %4.5-12 arasındadır.  Dondurulmuş çözülmüş yumurta ile elde edilen gebelik ile taze yumurta ile elde edilen gebelik oranları benzerdir. 

 

Yumurta dondurma işlemi merkezimizde başarıyla yıllardır öncelikle kanser hastalarında doğurganlığı koruyucu yöntemlerden biri olarak yapılmaktadır. Bu teknolojiyi, Sağlık Bakanlığı’nın yürürlüğe giren yeni yönetmeliği çercevesinde kadınların , doğurganlığını ilerki yıllara taşıyabilmesini sağlamak amacıyla da uygulamaya geçirdik. 

Yasal Uyarı: Bu sitedeki bilgiler tıbbi tavsiye olarak kabul edilemez. Tanı ve tedavinin kesinlikle doktorunuz tarafından ve hastane ortamında yapılması gerekmektedir.

Doktorundan Dinle | www.doktorundandinle.com

bilgi@doktorundandinle.com |  02122781525 |İstanbul

  • YouTube
  • Facebook
  • Instagram